Sepetim (0) Toplam: 0,00
%16
Aksaray Demirci Tarihi Yapıları

Aksaray Demirci Tarihi Yapıları

Liste Fiyatı : 95,00
İndirimli Fiyat : 79,80
Kazancınız : 15,20
9786254431937
507856
Aksaray Demirci Tarihi Yapıları
Aksaray Demirci Tarihi Yapıları
79.80

Kapadokya'nın güzel bir kırsal yöresi Demirci, somut kültürel mirası ile nadide örnekleri barındırmaktadır. Demirci'deki tescilli ve tescilsiz taşınmaz kültür varlıklarının iki, üç yapı dışında neredeyse tamamı araştırılmamıştır. Mimarlık eseri yapılar bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır. Kitabın bütününde değişik fonksiyonlu yapılarla karşılaşılması zengin çeşitliliği ortaya koymaktadır. Mimarinin tüm Kapadokya bölgesi ile benzerlikler taşıması coğrafya ve kültürün etkisini ön plana çıkarmaktadır.

Demirci'de zengin bir coğrafya ve yaşama kültürü kırsal mimarinin oluşumunda başlıca etkenlerdendir. Bir tarafta volkanik kayaçların oluşturduğu görüntü ve kaya oyma mekanlar, hemen karşısında Karasu çevresindeki yeşillikler içerisindeki dokusu coğrafi güzelliklerini sergilemektedir. Türk-İslam medeniyetinin maddi ve manevi kültürel öğelerinin, camilerinden, evlere kadar, yaşatıldığı görülmektedir. Demirci'de gelenekler, inançlar, din yaşama kültürünü şekillendiren önemli unsurlar olarak karşımıza çıkmıştır.
Kitap Kapadokya kırsal mimarlık tarihi içinde önemli bir boşluğu doldurmakta olup, başvuru kaynağı niteliği taşımaktadır.

Kapat