Sepetim (0) Toplam: 0,00TL
%13
Barınaktan Öte

Barınaktan Öte

Liste Fiyatı : 90,00TL
İndirimli Fiyat : 78,30TL
Kazancınız : 11,70TL
Taksitli fiyat : 6 x 13,96TL
%13
Temin süresi 2 gündür.
3990000007293
567790
Barınaktan Öte
Barınaktan Öte
Ege Yayınları
78.30

Anadolu'ya göçenlerin inşa ettiği kır yapıları ve kır yerleşmeleri yerküre üzerinde varlıklarını sürdüren türlerinin özgün örnekleri arasında yer alır. Kentli insanın üslup baskılarından ve yaşadığı değişim süreçlerinden uzakta oluşmuş bu yapılar ve yerleşmeler, kır insanının doğa olaylarını yıllarca gözleyerek elde ettiği deneyimiyle aklı arasında eşsiz etkileşimin ürünüdür. Malzemesi taş, toprak ve ağaç olan bu kır yapıları ve yerleşmenin kurulduğu yerler, havası temiz, suyu bol, taşı kullanışlı ve toprağı verimli, özenle seçilmiş doğa parçalarıdır.

Bu kitap Anadolu'daki kır yerleşmelerinin ve yapılarının bir kısmını belgelemeyi amaçlıyor. Bu yapılar ve yerleşmeler, başka örneklerde olduğu gibi, bir bakıma kendilerine özgü bir güzellik taşıdıkları, eşsiz karakterleri yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı, bir bakıma da evrensel problemlere getirdikleri çözümlerin birçok açıdan benzerlerine ilham kaynağı oluşturacağı veya daha iyilerini yapmaya değeceği için belgelenmelidir.

Bu kitap içinde sunulan fotoğraf imgeleri de, deneyimlediğim çevrelerin ve yapıların mimari özelliklerini kısmen iletiyorlar.

Kapat