Sepetim (0) Toplam: 0,00
%27
Hz. Mevlana\'nın Sohbetleri - Ne Varsa Sen\'de Var

Hz. Mevlana'nın Sohbetleri - Ne Varsa Sen'de Var

Liste Fiyatı : 20,00
İndirimli Fiyat : 14,60
Kazancınız : 5,40
9786059778053
659259
Hz. Mevlana'nın Sohbetleri - Ne Varsa Sen'de Var
Hz. Mevlana'nın Sohbetleri - Ne Varsa Sen'de Var
Sufi Kitap
14.60

Kendini ucuza satma, çünkü değerin pek fazla senin. Sen değerinle ve düşüncenle iki aleme bedelsin. Ama ne yapayım ki kendi değerini bilmiyorsun. Yüce Allah buyuruyor ki: "Sizi de, soluklarınızı da, vakitlerinizi de, mallarınızı da, zamanınızı da satın aldım Ben. Bana harcarsanız, Bana verirseniz karşılığı ölümsüz cennettir." Değerin budur işte. Fakat sen, tutar da varlığını cehenneme satarsan kendine zulmetmiş olursun. Hani o yüz dinarlık bıçağı duvara saplayıp ona bir kabak yahut bir testi asan kişi gibi…


Yazıktır denize varıp da bir parçacık su içmeyi, yahut bir testi su almayı yeter bulmak! Denizden inciler, mücevherler, kuvvet veren yüz binlerce şeyler elde ederlerken, su alıp götürmenin ne değeri vardır ki? Aklı olanlar bununla övünür mü hiç? Ne yapmıştır ki bu işi yapan?..


Fihi Ma Fih Mevlana'nın sohbetlerinden oluşur ve düz yazı formundaki tek eseridir. Eserde, Hz. Mevlana'nın üslup sadeliği, mantık kudreti, çağrışım üstünlüğü, örnek verişteki erişilmez yeteneği hemen göze çarpmaktadır. Mevlana, tasavvufun soyut ve kompleks konularını bu özelliğiyle, anlaşılır ve somut bir hale getirir.


Değerli akademisyen Osman Nuri Küçük, Mesnevi'yi anlamak için anahtar kabul edilen Fihi Ma Fih bağlamında Hz. Mevlana'nın tasavvufî görüşlerini irdeliyor.

Kapat