Sepetim (0) Toplam: 0,00
%26
Kavga Şiirleri (1. Hamur) Kavga Şiirleri (1. Hamur)

Kavga Şiirleri (1. Hamur)

Liste Fiyatı : 18,00
İndirimli Fiyat : 13,32
Kazancınız : 4,68
9799754880785
507718
Kavga Şiirleri (1. Hamur)
Kavga Şiirleri (1. Hamur)
13.32

... Nazım Hikmet'ten Şevket Süreyya Aydemir'e, Aydemir'den Dinamo'ya, Dinamo'dan Kemal Tahir'e, Kemal Tahir'den Doğan Avcıoğlu'na, İlhan Selçuk'a ve İlhami Soysal'a kadar cezaevlerinde yatan, işkence gören aydınlarımız, Atatürk'ü ve Kurtuluş Savaşı'nı anlatan kitaplar yazmışlar, incelemeler yapmışlardır.


...Nazım Hikmet'i kimler mahkum etti? Dinamo'ya sürgün cezaları verenler kimlerdi? Avcıoğlu'na, İlhan Selçuk'a ve İlhami Soysal'a işkence yapanlar?.. Hangi paşaydı? Hangi savcıydı? Hangi yargıç ve hangi polis şefi? Ve hangi işkenceci? Bileniniz, anımsayanınız var mı? Yok. Adları bilinenler de teker teker unutuluyorlar. Ve unutulacaklar. Bu aydınlarımız, dünden bugüne, ciltler dolusu kitapları ile dillerden düşmeyen şiirleri ve kulaklarda çınlayan o gür sesleriyle yaşıyorlar. Ve yaşayacaklar.


-Uğur Mumcu


Hasan İzzettin Dinamo, Türk edebiyatında şiirleri, romanları, anıları, çevirileriyle yerli yerine oturdu. Bugün Hürriyet Gazetesinde röportajı yayımlanabiliyor. Ama 1950'lerde anca Dolmuş mizah dergisinde gizli gizli çalışabiliyordu. Kişiliğini ve kimliğini ülkeye benimsetmesi için bir ömür boyu çile çekti. Bu ayıbın gölgesi hepimizin yüzüne vurmaktadır.


-İlhan Selçuk


Yetmiş yılı aşkın bir hayat ve yarım yüzyıla varan bir kalem ustalığı...
...Dinamo'nun izinde, çevresinde beliren ve "1940 toplumcu-gerçekci kuşağı" adıyla anılan şairlerin hepsi, sonradan meşhur olur...
..."1940 toplumcu-gerçekci" kuşağının çileli adı Hasan İzzettin Dinamo için, anlatılan öz önemlidir, anlatış biçiminden çok.
...İnsanların hem yüceliği hem zalimliği bütün dehşetiyle onun kitaplarında varolur.


-Doğan Hızlan

Kapat