Sepetim (0) Toplam: 0,00
%23
Kelam ve Felsefe Açısından Nübüvvet

Kelam ve Felsefe Açısından Nübüvvet

Liste Fiyatı : 80,00
İndirimli Fiyat : 61,60
Kazancınız : 18,40
9786258386264
796850
Kelam ve Felsefe Açısından Nübüvvet
Kelam ve Felsefe Açısından Nübüvvet
61.60

Kitapta peygamberlik inancı çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Girişte, peygamber ve nebi ve rasul kavramlarına ve nübüvvet konusunun önemine yer verilmiştir.

Birinci Bölümde; İnsanların peygambere ihtiyacı ve medeniyet yolculuğunda peygamberlerin rolü, peygamber göndermenin Allah'a vacip olup olmadığı; peygamberliğin kesbî mi vehmî mi olduğu üzerinde durulmuştur.

İkinci Bölümde; Nebi ve rasul ayrımı, Kur'an'da bildirilen peygamberler ve peygamberlerin meleklere karşı, birbirlerine karşı, velilere karşı üstünlüğü konusundaki görüşler karşılaştırılmıştır.

Üçüncü Bölümde; vahiy kavramı, Kur'an'daki farklı anlamları; İslam ilimlerinin terimi olarak tanımı ve çeşitleri, vahiy - ilham ilişkisi, çağdaş din felsefesinde farklı vahiy anlayışları gibi konular üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda, tarihselcilerin görüşleri de dâhil olmak üzere, Allah'ın mesajını iletmesi olarak vahyin mahiyetine ilişkin değişik yorumlar açıklanmış ve değerlendirmesi yapılmıştır.

Dördüncü Bölümde; Peygamberlerin sıfatları; besinci Bölümde ise mucizenin mahiyeti, imkânı, vukuu ve temellendirilmesi incelenmiş, deist ve tarihselci kanattan gelen itirazlar yanıtlanmaya çalışılmıştır.

Kapat