Sepetim (0) Toplam: 0,00TL
%13
Küçük Konutlarda İç Mimari Yaklaşımlar

Küçük Konutlarda İç Mimari Yaklaşımlar

Liste Fiyatı : 35,00TL
İndirimli Fiyat : 30,45TL
Kazancınız : 4,55TL
Taksitli fiyat : 6 x 5,43TL
9786057604026
715143
Küçük Konutlarda İç Mimari Yaklaşımlar
Küçük Konutlarda İç Mimari Yaklaşımlar
Akademi Titiz Yayınları
30.45

İnsanoğlu var olduğu ilk çağlardan günümüze dek, kendini koruyabileceği, kendini gerçekleştirebileceği ve aitolabileceği bir mekân ihtiyacı duymuştur. Bugünkü Konut kavramının doğuşu ihtiyaç doğrultusundagerçekleşmiş olsa da bu kavram için günümüzde çok çeşitli tanımlamalar yapmak mümkündür. Konut somut bir olguolmasının yanı sıra , insanın yaşam mekân tanımlamasıdır ve bu bağlamda soyut ve göreceli bir kavramdır.

Yaşammekan çözümlemelerinde, yaşanan dönemin toplum yapısı, sosyal ve ekonomik şartları, konut yapımı için teminedilebilen malzemeler, malzemeleri işleyip kullanabilmeye olanak tanıyan teknolojik gelişmeler ve gelişmelerin etkinkullanılabilmesi doğrudan etkili olmuştur. Günümüze yaklaştıkça sosyal yapının değişmesine bağlı olarak, tekilyaşamı tercih eden bireyler, öğrenciler, çalışan bireyler ya da yaşlı bireyler yaşamlarının bir dönemlerinde küçükkonutlara ihtiyaç duymaktadır. Değişen konut ihtiyaçlarına çözüm sunabilmek için ortaya çıkan kavramlardan biride Küçük Konut kavramı olmuştur, bu kavram konut mekânının sahip olduğu ebatların ölçüsel anlamda küçükolmasını ifade etmektedir.

Özellikle küçük konut mekan biçimlenişinde mekana farklı işlevlerin yüklenebilmesiaçısından mobilyanın önemli bir girdi olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Mekânlar ve tamamlayıcı ögeleri olanmobilyalar, birbirleriyle mutlak bir etkileşim içindedir Konut iç mekân çözümlemelerinde mobilya tasarımına dikkatedildiği gibi mobilya tasarımında da konut iç mekân özelliklerinin dikkate alınması gerekmektedir.

"Küçük Konut"olgusu öncelikle bir yaşam biçimidir, belki her birey için uygun değildir ancak bu durum küçük konutların yaşam içinyetersiz birimler olduğu sonucunu doğurmaz. Konut alanının büyüklüğünün kullanıcının yaşam kalitesini artırdığınısöylemek doğru olmayacaktır, farklı kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına cevap verebiliyor olabilmesi konutunbüyüklüğünden ziyade mekan esnekliği ve işlevselliği ile ilgilidir.

Kapat