Sepetim (0) Toplam: 0,00
%10
Nörobilim ve Dil - Konuşma Bozuklukları

Nörobilim ve Dil - Konuşma Bozuklukları

Liste Fiyatı : 115,00
İndirimli Fiyat : 103,50
Kazancınız : 11,50
9786053355298
565325
Nörobilim ve Dil - Konuşma Bozuklukları
Nörobilim ve Dil - Konuşma Bozuklukları
Nobel Tıp Kitabevi
103.50

Bu kitap Nörobilim ve Dil-Konuşma Terapisi alanlarının ortak kavramlarını ve uygulamalarını tanıtmayı amaçlayan ve bu alanda varolduğuna inandığımız boşluğu çok yönlu¨ bilgi aktarımıyla doldurmayı hedefleyen disiplinlerarası bir ders kitabıdır. Gelinen noktada beyinle ilişkileri nörobilim tarihinde ilk gu¨nlerden beri ortaya çıkan ve bu ilişkiler bilinmeden yapılan nörobilim eğitimini daha başından eksik hale getiren dil ve konuşma işlevlerini ve bozukluklarını öğrenmek nörobilimin öğrencileri için ne kadar önemliyse dil ve konuşmanın beyinle ilişkilerinin öğretilmediği bir zeminde verilen dil ve konuşma terapisi eğitimi de o kadar eksiktir.

Bu nedenle nörobilim ve dil-konuşma terapisi bir yandan kendi alanlarında çalışmalarını su¨rdu¨ru¨rken bu kitabın içinde gu¨ndeme getirilen ortak kavramlar ve uygulamalarının bilgileri yoluyla yolları kesişen ve bu kesişme nedeniyle başkalaşıp disiplinlerarası bağlamda kendilerine ortak bir teorik ve pratik anlayış ve uygulama zemini yaratan bilgi alanları olmak zorundadırlar. Kısacası bilimsel açıdan altyapısını nörobilimin oluşturmadığı dil-konuşma terapisi eğitimi ve dil-konuşma bozukluklarının özu¨nde diğer nörolojik problemlerle benzer mantık içinde ortaya çıktığının öğretilmediği nörobilim eğitimi du¨şu¨nu¨lemez. Daha da açık söylemek gerekirse nörobilimsiz bir dil-konuşma terapisi terapistin ne yaptığını bilmediği ve ölçemediği bunlar yapılmadığı su¨rece de temel nesnesini kaybederek bilimsellikten uzaklaştığı ve kulaktan dolma bilgilerle bir tu¨rlu¨ amacına ulaşamadığı alternatif tıbba yakın bir alan dil-konuşmanın evrimi beyin anatomisi ve fizyolojisi ve dil-konuşma bozukluklarının nörolojik hastalıklar ve sendromlar içinde bazen bu¨tu¨nu¨n bir parçası bazen de tek başına bu¨tu¨nu¨ oluşturduğu konusundaki bilgilerin yer almadığı nörobilim eğitimi ise insan beynini dışlayan mekanik ve du¨zeyi du¨şu¨k sinir sistemi bilgilerinin tekrarlandığı bir alan olarak kalmaya mahkumdur.


Kitabın birinci bölu¨mu¨ içinde öncelikle dil ve konuşma terapisinde yer alan kavramlar ve uygulamaların nörobilimle ilgili bilimsel zeminini oluşturan temel beyin bilgileri ele alınmıştır. Bu bilgiler içinde dil ve konuşmayı tu¨m canlı beyinleri içinde kendine özgu¨ yapısal ve işlevsel özellikleri nedeniyle ortaya koyabilen tek beyin olan insan beyninin gelişimsel yapısal ve işlevsel özellikleri hem bu beyne ait bilgiler hem de bu bilgilerle dilkonuşma terapisi arasında oluşan ortak kavramlar ve ilişki zemini bağlamında ele alınmıştır. Kitabın ikinci bölu¨mu¨ dil ve konuşma terapisi alanının kavramları ve uygulamalarına ayrılmış ve bölu¨mleri u¨niversitemiz dil-konuşma terapisi bölu¨mu¨nu¨n değerli öğretim görevlileri tarafından yazılmıştır. Bu bölu¨mler arasında Dil-Konuşma Terapisinde Nörobilimsel Yaklaşımın Önemi Edinilmiş DilOkuma ve Yazma Bozuklukları Akıcılık Bozuklukları Disleksi Motor Konuşma Bozuklukları Konuşma Sesi Bozuklukları Gelişimsel Dil Bozuklukları ve Ses Bozuklukları bölu¨mleri yer alıyor. Hayırlı ve Yararlı Olması Dileğiyle.

Kapat