Sepetim (0) Toplam: 0,00
%18
Sağlığın Değerlendirilmesi ve Klinik Karar Verme

Sağlığın Değerlendirilmesi ve Klinik Karar Verme

Liste Fiyatı : 100,00
İndirimli Fiyat : 82,00
Kazancınız : 18,00
9786059354363
565119
Sağlığın Değerlendirilmesi ve Klinik Karar Verme
Sağlığın Değerlendirilmesi ve Klinik Karar Verme
Akademisyen Kitabevi
82.00

Derin bir anlayış geliştirmek için birden fazla ve farklı kaynaklardan bilgi toplama ve tartışma işlemi olan değerlendirme sağlık bakımında ilk ve en önemli adımdır.


Değerlendirme kavramı genel anlamda, objektif ve subjektif kaynaklardan elde edilen verilerin belirli bir ölçütle karşılaştırılması, yorumlanması ve bir değer yargısına/klinik karara varılmasıdır.


Klinik karar diğer bir deyişle tanıya yolculuk spontan ya da direkt sorularla elde edilen subjektif verilerle- ağrı, anksiyete, yorgunluk subjektif olarak, ya da kan basıncı, vücut ısısı, derinin rengi gibi gözlenebilen, dokunulabilen, koklanabilen, ölçülebilen ya da doğrulanabilen objektif verilere dayanarak verilir. Bu tip veriler fizik değerlendirme sırasında profesyonel gözlem yolu ile inspeksiyon, perküsyon, palpasyon, oskültasyon ve olfaksiyon ile ve aynı zamanda, tanı testleri ile elde edilir. Sağlık bakım ortamında bireyin değerlendirilmesinde en sık kullanılan objektif ölçümler; vücut sıcaklığı, nabız, kan basıncı, solunum, cilt, kapiller dolum, oksijen satürasyonu gibi sağlık durumunun göstergesi olan bu ölçümler; dolaşım, solunum, sinir, endokrin fonksiyonlarının etkinliğini gösterirler. Sağlık durumunun göstergesi olan bu parametrelerin ölçüm becerileri oldukça kolaydır ancak elde edilen verilerin yorumlanması güçtür. Yorum için eleştirel düşünme, problem çözme becerisi ve deneyim gerekir.


Elinizdeki "Sağlığın Değerlendirilmesi ve Klinik Karar Verme" isimli bu kitap birçok yönüyle bir ilk'tir. Bu yönlerden sadece birisi alanında deneyimli, eleştirel düşünebilen ve problem çözme becerisi gelişmiş 41 yazar tarafından kaleme alınmasıdır.


Bireyi tüm boyutları ile ele alan, 26 konu ve dört bölümden oluşan bu kitapta yazar olmayı kabul ederek Türk sağlık bakım profesyonellerine ve özellikle de hemşirelik eğitimine ve bakımına katkı sağlayan sevgili yazarlarımıza çok teşekür ederim.

Kapat