Sepetim (0) Toplam: 0,00
%8
Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu Uyarınca Ti Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu Uyarınca Ti

Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu Uyarınca Ti

Liste Fiyatı : 310,00
İndirimli Fiyat : 285,20
Kazancınız : 24,80
9789750285219
850108
Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu Uyarınca Ti
Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu Uyarınca Ti
285.20

01.01.2017 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu (TİTRK), sadece ticari işletmelerin değil, birçok taşınır varlığın teslim edilmeksizin rehin konusu oluşturmasına imkan sağlayan bir düzenlemedir. Ancak hukuki niteliği itibariyle taşınır olarak kabul edilmeyen ticari işletmenin, taşınır varlıkların rehninin esas alındığı
TİTRK'de kapsamlıca düzenlenemediği ilk bakışta görülmektedir. Bununla birlikte TİTRK'de, ticari işletmenin rehnini kolaylaştıran hükümlerin ihdas edilmesi, uygulamada bu rehin türünün tercih edileceğini göstermektedir. Bu kapsamda, rehin karşılığı finansman sağlayacak kişi ve kuruluşların kapsamının genişlemesi, rehin sözleşmesinin şekli konusunda alternatif sunulması, ayrı bir sicil sistemi ve siciller arası işbirliği öngörülmesi ile gerek rehinli alacaklıların gerek üçüncü kişilerin haklarının korunacak olması, ticari işletme rehninde rehin hakkının kapsamının belirlenmesinde sözleşme serbestisi prensibine öncelik verilmesi, bu rehin türünün tercih edilme sebeplerinden bazıları olarak sayılabilir.
TİTRK'nin uygulanmasına yol göstermek amacıyla üç adet ikincil düzenleme çıkarılmıştır. Kitapta; TİTRK, ikincil düzenlemeler ve genel kanun niteliğini haiz TTK, TMK, TBK düzenlemeleri bir bütün olarak değerlendirilmiş, rehin hakkının geçerli olarak tesis edilebilmesi için ilk basamak olan rehin sözleşmesinin esaslı unsurlarının ve rehin hakkının tesisinde son basamak olan tescil mekanizmasının etkilerinin ayrıntılarıyla incelenmesi amaçlanmıştır.

Kapat