Sepetim (0) Toplam: 0,00
%23
Toplumcu Belediyecilik Toplumcu Belediyecilik

Toplumcu Belediyecilik

Liste Fiyatı : 104,00
İndirimli Fiyat : 80,08
Kazancınız : 23,92
Taksitli fiyat : 6 x 14,28
9789750532269
756091
Toplumcu Belediyecilik
Toplumcu Belediyecilik
80.08

"Tu¨rkiye'nin son derece merkeziyetc¸i siyasi yapısında bir kırılma noktası olarak yerel siyasetin yu¨kselis¸i de bu belediyecilik modeli ile bas¸layacaktır. Kentli halkın yo¨netime katılımı, kentsel hizmetlerin yerinden u¨retimi ve dagˆıtımı, kentli halkın ihtiyac¸ları ve kamu yararını esas alan o¨z kaynak yaratma ve bo¨lu¨s¸u¨mde adalet gibi unsurlar, merkezi siyasete paralel bir yerel siyasi alanın dogˆmasını beraberinde getirecektir... CHP ic¸inde devletc¸ilikten halkc¸ılıgˆa dogˆru degˆis¸en so¨ylem ve du¨nyada yu¨kselen o¨zgu¨rlu¨kc¸u¨ yerel siyasetin de etkisi ile CHP'li belediye bas¸kanlarının toplumcu belediyecilik uygulamalarıyla, Tu¨rkiye'de yerel siyaset, siyasetin yapısal bir unsuru haline gelecektir."
Hatice Kurtulus¸

Yerel yo¨netim sec¸imlerinde 1973'te oyların % 37'sini, 1977'de % 41,7'sini alan, 1977'de 67 il merkezinin 42'sini kazanan CHP'nin belediye kadroları, "toplumcu belediyecilik" anlayıs¸ını gelis¸tirmis¸lerdi. Bu, genis¸ sosyal refah uygulamalarına dayanan ve "Belediyeler demokrasinin bes¸igˆidir" s¸iarıyla a^deta "yerel hu¨ku¨met" olma kapasitesi gelis¸tirmeye yo¨nelen bir anlayıs¸tı. Bu kitap, İstanbul'da Ahmet İsvan, Ankara'da Vedat Dalokay ve Ali Dinc¸er, Adana'da Ege Bagˆatur, İzmit'te Erol Ko¨se, C¸anakkale'de Res¸at Tabak yo¨netimleri o¨rneklerine bakarak, toplumcu belediyecilik deneyimini enine boyuna inceliyor.

2010'ların ikinci yarısında, CHP'li yerel yo¨netimler toplumcu belediyeciligˆi yenileyerek canlandırmaya yo¨neldiler. Kitapta, do¨nemin agˆır "vesayet ve velayet" kos¸ulları altında yu¨ru¨tu¨len bu yerel siyasetin eles¸tirel bir degˆerlendirmesi de yer alıyor.

Sezgin Sezgin ve Tugˆba Canbulut'un hazırladıgˆı derlemede ayrıca Ulas¸ Bayraktar, Hatice Kurtulus¸, Hu¨lya Ku¨c¸u¨k Bayraktar, İpek Sakarya'nın yazıları bulunuyor.

Kapat