Sepetim (0) Toplam: 0,00TL
%16
Türkiye Günlüğü Sayı: 136 Güz 2018

Türkiye Günlüğü Sayı: 136 Güz 2018

Liste Fiyatı : 24,75TL
İndirimli Fiyat : 20,79TL
Kazancınız : 3,96TL
Taksitli fiyat : 6 x 3,71TL
%16
Temin süresi 2 gündür.
3990000030619
367732
Türkiye Günlüğü Sayı: 136 Güz 2018
Türkiye Günlüğü Sayı: 136 Güz 2018
Cedit Neşriyat
20.79

Güz Mektubu

Tarihi hadiselere sağlam bir bakış acısı ile bakmak, bu hadiseleri dönemin şartlarını dikkate alarak tarif etmek, tarih usulünün vazgeçilmez hususiyetlerindendir. Bu çerçevede, günümüzden Harb-i Umumî (1914-1918)'yi tarif etmek istersek, dönemin derinliklerine inmemiz icap etmektedir. O zamanı anlamak için, harbi yaşayanların çektiği sıkıntıları; açlığı, sefaleti, hastalıkları, ölümleri… velhasıl çekilen acıları bugünden hissetmek lâzımdır. Bizler bu felaketleri onlar kadar hissetmesek de, insanlığın geçirdiği tecrübî "tarihten ders çıkarma" melekesine sığınarak, Cihan Harbi'ni, bugün, ibret alınması gereken tarihin bir kesiti olarak addedebiliyoruz.

Harbi yaşayanlar ise, "harb-i umumî" veya "büyük harp" diyorlardı bu savaşlara. Belki de günümüzün tabiri olan ilk "küresel savaş" demek istediler.

Dört yıl süren Harb-i Umumî'de, sanayinin adetâ insan kıyımına hizmet etiği anlayışı, o gün de bugün de hiç değişmedi. Bu harplerde, savaş sanayiinde ilklerin yaşandığı bir döneme girildi. Bunlar; tanklar, makineli tüfekler, uçaklar, kimyasal gazlar, ateş topları vs. Hepsi de, kitlesel öldürmeye odaklanmış gelişmelerdi!

Harb-i Umumî'ye bir başka zaviyeden bakarsak, propagandanın bir güç noktası haline geldiğine şahit oluruz. Tarafların karşılıklı mücadelesinde ya da, kendi taraflarını harbe teşvikte, propagandanın en belirleyici ve netice alıcı dönemini yaşadılar. Mücadele adeta, propaganda savaşına dönüşmüştü. O günden bugüne propaganda, milletlerarası mücadelede en tesirli silah olma hususiyetini muhafaza etmiştir.

Cihan Harbi, 19. yüzyılın kısa süreli muharebelerine kıyasla dehşet verici bir insan kaybına -15 milyon- sebep olarak çağa damgasını vuran burjuva uygarlık ve iyimserliğini sarsmıştır. Ancak savaşan ülkelerin içindeki gerilimleri azaltma tikel ve mahalli sadakatler yerine milliyetçi şuuru pekiştirme gibi bir netice de vermiştir.

Bugünden geriye baktığımız zaman, o günler için "bitmeyen savaş" diyebiliyoruz. Her ne kadar savaş dört yıl sürse de, savaş sonrası galip devletlerin öncülüğünde kurulan Cemiyet-i Akvam, âdil bir barış tesis edemediği için, harbe, sadece ara verilmiş oldu ki 1939'da İkinci Cihan Harbi olarak tekerrür etti. Dahası, cihan harpleri, belki de bugünkü milletlerarası mücadelenin geçmişini teşkil ettiği anlayışı, tarihi bir hakikat olarak hafızalarımızda yerini muhafaza etmeye devam ediyor.

Harb-i Umumî'nin bitişinin yüzüncü yılında, insanlığın yaşadığı en büyük felaketlerden birini bu sayımızda yeniden düşünmek ve değerlendirmek istedik. Bu dosya, esas itibariyle Osmanlı Devleti'nin zaviyesinden irdelenmeye çalışıldı. Birinci Cihan Harbi'ne, ana bakış açıları oluşturacak şekilde hazırlanan bir yazar kadrosu teşkil edildi.

Bunlardan ilkinde, Harb-i Umumi'ye nasıl bakılmalıdır ? sualinin cevabı bulunmaya çalışıldı. Cihan Harbi'nin sosyo-ekonomik tarihi üzerinde önemli çalışmaları olan Zafer Toprak, bu savaşta Osmanlı Devleti'nin toplumsal dönüşümü üzerine yazdığı makaleyi bu sayımızda neşrederek, dosyamızı usta kalem tarafından taçlandırdık. Makalede, savaşın getirdiği ağır şartlar; ekonomik düzenin bozulması, toplumsal yapının çökmesi ve insan kıyımı, devleti bazı uygulamalara mecbur kılmıştır. Cihan harbi devam ederken tatbik edilen, milli iktisat, devletçilik ve halkçılık siyaseti, Cumhuriyet'in kuruluşundaki önemli unsurların başında geldiğine dair bir bakış sunmuştur.

Yaptığı çalışmalarla, son dönemin önemli askeri tarih uzmanları arasında yer alan Gültekin Yıldız, Cihan Harbinde Türk-Alman ittifakı hakkında bir yazı kaleme alarak, iki devlet arasındaki stratejik ortaklığın muhasebesini yapmıştır. Esnek zemin üzerinde kurulan bu ortaklığın zamanla bir çok anlaşmazlığı da beraberinde getirdiğini vurgulayan yazar, problemlerin daha çok, emir komuta zincirinde ve silah techizat yardmı konusunda çıktığı üzerinde durmuştur.

Birinci Dünya Savaşı'nın İslam coğrafyasına bıraktığı menfi tesirlerden radikalizmi inceleye

Kapat