Sepetim (0) Toplam: 0,00
%18
Bulgaristan Türkleri ve Siyasal Hayata Katılım Bulgaristan Türkleri ve Siyasal Hayata Katılım

Bulgaristan Türkleri ve Siyasal Hayata Katılım

Liste Fiyatı : 98,00
İndirimli Fiyat : 80,36
Kazancınız : 17,64
Taksitli fiyat : 6 x 14,33
9786051966694
756078
Bulgaristan Türkleri ve Siyasal Hayata Katılım
Bulgaristan Türkleri ve Siyasal Hayata Katılım
80.36

Bu eser, Bulgaristan'daki Türk ve Müslüman azınlığın tarihi, kültürel, sosyolojik ve siyasal gelişim süreçlerini ve siyasal katılımlarını ele alarak panorama çizen bir referans kitabıdır. Zira bu azınlık, ülkenin asimilasyon denemeleri ve entegrasyon politikaları da dahil, karmaşık sosyo-politik deneyimlere ve mücadelelere sahip olmuştur. Tarihsel süreç içerisinde Bulgar hükümetleri ülkedeki Türk ve Müslüman azınlığı; demografik endişeler gibi çeşitli nedenlerle asimile etmeye çalışmış veya anlaşmalı ya da zorunlu göçe tabi tutmuştur.

Seslerini duyurmak ve ülke siyasetine dahil olabilmek için Hak ve Özgürlükler Hareketini (HÖH) başlatmışlar; partileşerek, yasal ve siyasal zeminde varoluşlarını sürdürmüşlerdir.

Çalışmamızda, maruz kalınan yoğun bir asimilasyon sürecinden, entegrasyon aşamasına nasıl gelinebildiği sorusuna cevap aranmıştır. Özellikle, Komünizm sonrası dönemde, Yugoslavya başta olmak üzere Balkanlarda kanlı etnik ve dini çatışmaların yaşandığı sırada; Bulgaristan'ın bu çatışmalardan nasıl uzak kalabildiği, bu uzak kalışta Türk ve Müslüman azınlığın rölü ve azınlıkların siyasal katılımında bir "model" olarak HÖH ele alınmıştır.

Kapat