Sepetim (0) Toplam: 0,00
%21
Dr. Derviş Eroğlu Siyaset, Spor ve Kıbrıs\'ta Mücad Dr. Derviş Eroğlu Siyaset, Spor ve Kıbrıs\'ta Mücad Dr. Derviş Eroğlu Siyaset, Spor ve Kıbrıs\'ta Mücad

Dr. Derviş Eroğlu Siyaset, Spor ve Kıbrıs'ta Mücad

Liste Fiyatı : 165,00
İndirimli Fiyat : 130,35
Kazancınız : 34,65
Taksitli fiyat : 6 x 23,25
9786052817643
701739
Dr. Derviş Eroğlu Siyaset, Spor ve Kıbrıs'ta Mücad
Dr. Derviş Eroğlu Siyaset, Spor ve Kıbrıs'ta Mücad
130.35

Kıbrıs sorunu yıllardır su¨regelen, kanayan bir yara olarak hem Tu¨rkiye'nin hem de Kıbrıs Tu¨rk'u¨nu¨n du¨nya kamuoyunda her attığı adımda karşısına gelen kronik bir sorun olmuştur. Kıbrıs anlaşmazlığının her ne kadar Rum-Yunan ikilisi tarafından 1974 Mutlu Barış Harekâtı ile başladığı savunulsa da tarihi hakikatler bunun 18. yu¨zyıla kadar dayandığını ortaya koymaktadır.

Mesele ada u¨zerinde bir egemenlik paylaşım sorunu olmuş olsa bile, her iki halk tarafından anlaşmazlığın giderilmesi yönu¨nde ortaya konan göru¨ş farklılıklarının, esasen KKTC hu¨ku¨metlerinin seçim politikalarında farklı algılamalar çerçevesinde ele alındığı ve buna istinaden bakış açılarının sağ veya sol deyimi çerçevesinde şekillendiği göru¨lmu¨ştu¨r.

Bunun sonucunda, KKTC'deki siyasi partilerin soruna bakış açıları mu¨zakere su¨reçlerinde farklı söylem ve adımların atılmasında katalizör rol oynadığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmada özellikle de 2010 yılında KKTC Cumhurbaşkanı olarak seçilen Dr. Derviş Eroğlu'nun Kıbrıs meselesine bakış açısı ile mu¨zakere su¨recindeki konumu irdelenecektir. Bu bağlamda, Dr. Derviş Eroğlu'nun hayatı, siyasi yaşamı, Kıbrıs Tu¨rk Mu¨cadele dönemi ve sonrası, kendi ağzından çıkan söylemleri bu çalışmanın ana konusu olmuştur. Bu çalışmanın başlangıç aşamasında Kıbrıs Tu¨rk Mu¨cadele tarihinde bir "Hasan Tahsin; Dr. Derviş Eroğlu" konusu irdelenmek u¨zere yola çıkılmış, daha sonra mu¨zakere su¨reci bağlamında Derviş Eroğlu dönemi ve selef cumhurbaşkanlarının karşılaştırılması Tu¨rk mu¨cadele tarihi çerçevesinde du¨nden bugu¨ne olup bitenler de du¨nden bugu¨ne ne olup bittiğini hatırlamak bağlamında konuya dâhil edilmiş ve Dr. Derviş Eroğlu kimliği çerçevesinde bir Kıbrıs araştırma konusu ortaya çıkmıştır. 18 Şubat 2016 tarihinde Dr. Derviş Eroğlu ile Lefkoşa Dereboyu'ndaki ofisinde yapılan mu¨lakatta da bu konu u¨zerinde durulmuştur.

Kapat