Sepetim (0) Toplam: 0,00
%31
En Nasih Ve'l-Mensuh 5

En Nasih Ve'l-Mensuh 5

Liste Fiyatı : 65,00
İndirimli Fiyat : 44,85
Kazancınız : 20,15
Taksitli fiyat : 6 x 8,00
9786258085037
824934
En Nasih Ve'l-Mensuh 5
En Nasih Ve'l-Mensuh 5
44.85

Nesh meselesi İslamî literatürde hakkında en fazla söz söylenen tartışılan ve eser kaleme alınan alanlardan biri olan bu ilim tedricî teşri' sürecine sahiptir. Bu sebeple İslâmî ilimlerin çoğunun yakından veya uzaktan bir şekilde ilgisini çekmektedir. Ayrıca İslâmî dönem de açığa çıkan her mezhep de bu ilimle ilgilenmiştir.


İşte bu meseleyle ilgilenen Şii İbnu'l-'Atâikî bu konuyu irdeleyen bir risâle kaleme almıştır. İbnu'l-'Atâikî'nin eserinin adı en-Nâsih ve'l-Mensûh'tur. Bu eserin İbnu'l-'Atâikî'ye aidiyeti şüpheli olsa da eseri tahkik eden Abdulhadî el-Fazlî esere yazdığı mukaddimede bunun İbnu'l-'Atâikî'ye ait olduğunu belirtmiştir.


Tercüme ettiğimiz bu eserde müellif neshle ilgili kısa bilgiler verip daha sonra Fâtiha'dan Nâs'a kadar her sûrede bulunan nâsih ve mensûh âyetleri sırayla vermekte yeri geldikçe açıklamalarda da bulunmaktadır. İbnu'l-'Atâikî nâsih ve mensûh çatısı altında çok fazla âyeti ele aldığı görülmektedir.


Yaptığımız bu tercümeyle ülkemizin nesh konusundaki ilmi çalışmalarına bir nebze de olsa katkıda bulunmayı ümit ediyoruz.

Kapat