Sepetim (0) Toplam: 0,00
%10
Hukukun Genel Teorisine Giriş Kemal Gözler

Hukukun Genel Teorisine Giriş Kemal Gözler

Liste Fiyatı : 135,00
İndirimli Fiyat : 121,50
Kazancınız : 13,50
Taksitli fiyat : 6 x 22,28
9786256559400
925262
Hukukun Genel Teorisine Giriş Kemal Gözler
Hukukun Genel Teorisine Giriş Kemal Gözler
121.50

Kemal Gözler, Hukukun Genel Teorisine Giriş: Hukuk Normlarının Geçerliliği ve Yorumu Sorunu, Bursa, Ekin, 2. Baskı, 2023, XIV+250 s.


KİTABIN BÖLÜMLERİ
BİRİNCİ KISIM: HUKUK NORMLARININ GEÇERLİLİĞİ SORUNU
Birinci Bölüm: Üç Ön Sorun: Geçerliliğin Ön Koşulları
İkinci Bölüm: Üç Değişik Hukuki Geçerlilik Anlayışı
Üçüncü Bölüm: Geçerliliğin Asıl ve Ek Koşulları
Dördüncü Bölüm: Geçerlilik Koşullarına Aykırılığın Sonuçları: Geçersizlik
Beşinci Bölüm: Örf ve Adet Hukukunun Geçerliliği Sorunu
Altıncı Bölüm: Uluslararası Hukukun Geçerliliği Sorunu
İKİNCİ KISIM: HUKUK NORMLARININ YORUMU SORUNU
Birinci Bölüm: Klasik Yorum Teorisi
İkinci Bölüm: Realist Yorum Teorisi


ARKA KAPAK TANITIM YAZISINDAN: Elinizde tuttuğunuz bu kitabın ilk baskısı 1998 yılında yapıldı. 1998’den bu yana tam 25 yıl geçti. Şüphesiz bir kitabın çeyrek asır sonra ikinci baskı yapması bir başarı sayılamaz. Ancak bu kitabın benim için değeri bir başka. Bu kitap benim yüksek lisans ve doktora tezlerimden sonra yayınladığım ilk kitap. Öğretim üyeliği kariyerimde ilk kitabımın bu kitap olması çok da isabetli olmuş. Böylece bir hukukçunun çalışmalarında ihtiyacı olan teorik alt yapıyı bu kitapla oluşturma imkanına elde ettim. Vakıa, bu kitapta incelediğim kavramlar ve oluşturduğum teorik çerçeve, bana diğer çalışmalarımda da rehberlik etti.
Hukukun anayasa ve idare hukuku gibi diğer alanlarında yaptığım çalışmalarda karşılaştığım problemleri, hep bu kitapta incelediğim kavramların ve geliştirdiğim teorik çerçevenin ışığında çözmeye çalıştım. Bu da bütün çalışmalarıma teorik ve metodolojik bir tutarlılık ve kolaylık getirdi. Anayasa ve idare hukuku kitaplarım eğer Türk doktrininde bir etki yaratmışsa, bu etki, söz konusu kitaplarımın altında elinizde tuttuğunuz Hukukun Genel Teorisine Giriş başlıklı bu kitabın bulunmasındandır. Hukukun genel teorisi kavramlarına hâkim olmasaydım, anayasa ve idare hukuku kitap ve makalelerim şu an doğurdukları etkiyi doğuramayabilirlerdi.
İyi ki önce bu kitabı yazmış; iyi ki önce hukukun genel teorisi kavramlarını sindirmişim; iyi ki anayasa ve idare hukuku çalışmadan önce hukukun genel teorisi alanında kendi teorimi, kendi bakış açımı oturtmuşum. Bu şekilde hukuk yazarlığına doğru bir yerden başlamaktan dolayı kendimi çok şanslı addediyorum.
Hukukun genel teorisi, şüphesiz, hukuk biliminin temeli, onun evrensel özüdür. Hukukun genel teorisi, hukuk biliminin en kalıcı, en eskimeyen yanıdır. Genel teori, hukuk biliminin en entelektüel kısmıdır. Hep genel teori çalışmak istemişimdir. Kitap yazarlığına hukukun genel teorisiyle başlamış olsam da bunu devam ettiremedim. Meslek hayatımda anayasa ve idare hukuku çalışmak zorunda kaldım. Bunun şüphesiz pek çok nedeni var. İyi mi oldu, kötü mü oldu bilmem, ama içimde hep genel teori çalışamamanın pişmanlığı ve hüznü var. K.G.

 

Kemal Gözler

Kemal Gözler, 1983 yılında Biga Lisesi'nden mezun oldu. 1983 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1987'de mezun oldu. Aynı üniversitenin sosyal bilimler enstitüsünde kamu hukuku anabilim dalındaki yüksek lisans eğitimini 1990'da tamamladı. Daha sonra Fransa'ya giderek Bordeaux Üniversitesi hukuk, siyâsî, iktisâdî ve idârî bilimler fakültesinde, kamu hukuku üzerine 1990-92 arasında yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra, 1995'te de aynı üniversiteden doktora çalışmasını tamamlayarak "hukuk doktoru" ünvânını aldı.

Kemal Gözler, 1988 yılından 1997'e kadar Ankara Üniversitesi hukuk fakültesinde, genel kamu hukuku dalında araştırma görevlisi olarak görev yaptı. Fransa dönüşü, 1997’de Uludağ Üniversitesi iktisadî ve idarî bilimler fakültesine yardımcı doçent olarak atandı. 2000'de doçent olduktan sonra 2004 yılına kadar Bursa'da görev yaptı. 2004 yılında Koç Üniversitesi hukuk fakültesine doçent kadrosu ile geçti. 2007 yılında profesör ünvânı ile yeniden Uludağ Üniversitesi hukuk fakültesinde anayasa hukuku dalında ders verdi ve 2016'da emekli oldu.

Kemal Gözler, 1999 yılında Türk Sosyal Bilimler Derneği'nden "genç sosyal bilimciler birincilik ödülü"nü kazandı. 2001 yılında, ODTÜ Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı'nın "araştırma teşvik ödülü"ne lâyık görüldü. Ayrıca 2009 yılında, 2008 tarihli idare hukuku kitabının 7. baskısı, 2009 TÜBA üniversite ders kitapları telif ödülünü kazandı. Kemal Gözler'in anayasa hukuku, idare hukuku üzerine ve Lofça Pomakları hakkında yayınlanmış çalışmaları vardır.

Kapat