Sepetim (0) Toplam: 0,00
%20
İki Dillilik ve Dil Edinimi (Almanya'da Türkçe-Alm İki Dillilik ve Dil Edinimi (Almanya'da Türkçe-Alm

İki Dillilik ve Dil Edinimi (Almanya'da Türkçe-Alm

Liste Fiyatı : 140,00
İndirimli Fiyat : 112,00
Kazancınız : 28,00
Taksitli fiyat : 6 x 19,97
9786257676847
756198
İki Dillilik ve Dil Edinimi (Almanya'da Türkçe-Alm
İki Dillilik ve Dil Edinimi (Almanya'da Türkçe-Alm
112.00

Küreselleşme hızı her geçen gün artarken birden fazla dil bilme ihtiyacı kendini daha fazla hissettirmektedir. Uluslararası göç, çok-kültürlülük, kültürlerarası iletişim ve çok dillilik gibi kavramlar bugün her zamankinden daha günceldir. Diğer yandan özelde Almanya'da iki dilli büyüyen Türk çocukları ve genelde ana vatanlarından uzakta yaşayan insanlar için yaşadıkları ülkelerin dilini öğrenme yanında kimlik ve kişilik gelişimi açısından ana dil ile irtibatın kopartılmaması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu kitapta, yurt dışında Türkçe-Almanca olmak üzere iki dilli büyüyen çocukların dil edinim süreci ve durumu konu edilmiş, bu süreçteki koşullar farklı değişkenler açısından ele alınmıştır. Üç ana bölümden oluşan çalışmada, Almanya'da Türkçe-Almanca iki dilli büyüyen çocukların dil edinimi süreci ile aile ve okullarda uygulanan eğitim model ve yaklaşımları ele alınmıştır. Bu amaçla birinci bölümde iki ve çok dillilik kavramları ile dil edinim süreçleri literatür desteği ile ele alınmış, ikinci bölümde öncelikle Almanya'nın eğitim sisteminin yapısı ve Almanya'da iki dilli eğitim incelenmiş, daha sonra Almanya'da okullarda ana dili/köken dili, Türkçe-Almanca iki dilli eğitim modelleri ve yabancı dil olarak Türkçe öğretimi uygulamaları irdelenmiştir. Çalışmanın ampirik bölümünü oluşturan 3-5. bölümlerinde ise iki dilli ailelerin çocuklarını iki dilli ya da çok dilli büyütürlerken kullandıkları yaklaşım ve yöntemler sahada uyguladığımız anket yardımıyla değerlendirilmiş ve ulaşılan bulgular yorumlanarak tartışılmıştır.

Kapsamlı teorik kısmıyla bu kitap, çok dillilik alanındaki uluslararası güncel bilimsel bulguları Türk okurlarıyla buluştururken, ampirik kısmıyla Almanya'da iki veya çok dilli yetişen çocukların dil edinim süreci ve dil durumu hakkında detaylı bilgi vermeyi hedeflemektedir. Her ne kadar çok dillilik araştırmalarına yönelik çok fazla sayıda İngilizce ve Almanca kaynak mevcut olsa da Türkçe kaynakların ve araştırmaların sayısı istenilen seviyede değildir. Bu sebeple 'İki Dillilik ve Dil Edinimi: Almanya'da Türkçe-Almanca İki Dilli Büyüyen Çocuklar Üzerine Bir İnceleme' adlı çalışmamızın dil ve kültür alanlarında eğitim gören öğrenciler, öğretmenler, uzmanlar, ilgili ve meraklı ebeveynler için bir rehber görevi görmesi ve bundan sonra yapılacak çalışmalara da ışık tutması umulmaktadır.

Kapat