Sepetim (0) Toplam: 0,00
%28
İslam Bilim Tarihi ve Felsefesi İslam Bilim Tarihi ve Felsefesi İslam Bilim Tarihi ve Felsefesi

İslam Bilim Tarihi ve Felsefesi

Liste Fiyatı : 90,00
İndirimli Fiyat : 64,80
Kazancınız : 25,20
Taksitli fiyat : 6 x 11,56
9786059513609
756397
İslam Bilim Tarihi ve Felsefesi
İslam Bilim Tarihi ve Felsefesi
64.80

İslam dünyasında bilimsel faaliyette bulunmak en değerli uğraşlardan biri olarak görülmüş, bilginler saygın insanlar olarak kabul edilmiş, hatta bilimsel çalışma yapmak nafile ibadetle bir tutulmuş, toplumsal ve dinî bir saygı görmüştür. Müslümanlar, diğer kültürlerin birikimini almakta bir beis görmemişler, aldıkları birikim ve buluşları geliştirerek daha ileriye götürmüşlerdir. İslam dünyasında bilime bilim olarak yaklaşılmış, bilim teşvik edilmiş ve bilim yapılmıştır.
Batı'nın bilimsel gelişim evrelerinde, Orta Çağ'da Kilise'nin kontrolündeki felsefe, bilim ve teknoloji anlayışı Karanlık Çağ olarak görülmekte, modern bilim ancak XVI. yüzyıl sonrasından itibaren başlatılmaktadır. Batı'nın aksine aynı yüzyıllarda İslam dünyasında bilim ve teknoloji Altın Çağı'nı yaşamış, yeni bilimsel teoriler ve buluşlar ortaya konmuş, iki dünya arasında bilim, felsefe ve sanat gibi alanlarda çok keskin farklılıklar yaşanmıştır.
Bu çalışmada, İslam bilim tarihi yüzyıllar şeklinde kronolojik olarak ele alınmış, her yüzyılın bir değerlendirilmesi yapılmış, ardından öne çıkan kuram ve kurumlarla önemli bilim insanları tanıtılmaya çalışılmıştır. Hâlid b. Yezîd (661-704) ile başlayıp Abdülkelam (1931-2015) ile son bulan İslam bilim tarihinin kısa bir özetini sunan bu çalışma, bilim tarihinde asıl anlatacak hikâyesi olan Müslüman bilim insanlarının küçük bir kesitini sunmaktadır.

Kapat