Sepetim (0) Toplam: 0,00
%21
Kırklı Yıllar 5 İfşa Ediyorum / Savcı Konuştu Söz

Kırklı Yıllar 5 İfşa Ediyorum / Savcı Konuştu Söz

Liste Fiyatı : 75,00
İndirimli Fiyat : 59,25
Kazancınız : 15,75
9789758683567
507560
Kırklı Yıllar 5 İfşa Ediyorum / Savcı Konuştu Söz
Kırklı Yıllar 5 İfşa Ediyorum / Savcı Konuştu Söz
59.25

"İfşa Ediyorum" Türkiye'de Komünizm ve Irkçılık


Savcı Konuştu Söz Sanığındır


"Kırklı Yıllar" dizisinin son sözünü oluşturan Beşinci Cilt'de Sıkıyönetim Savcısı Kâzım Alöç'ün "İfşa Ediyorum" yazı dizisi ile eklerini ve 1945 ile 1953 Davalarının önemli sanığı Mihri Belli'nin "Savcı Konuştu Söz Sanığındır" yanıt bröşürünü sunmaktayız.


"Kırklı Yıllar" Belge dizisi çok önemli bir tarih diliminde Türkiye'de Komünist hareketin gelişmesinin evrelerini, bu evrelerin belgelerini sunmaktadır, yorum yok denecek derecede azdır, bu da dizinin niteliği ile doğrudan doğruya bağlantılıdır. İlk dört cilt brüt belgeleri, dönemin düğüm noktalarını okurlarımıza sunmaktadır, olsa olsa ciltlerin sonunda olaylarla ilgili bazı kişilerin anılarından parçalar yer almaktadır. Beşinci cillte ise dönemin kilidini veren, Askeri Savcısının karalama amaçlı anılarını ve de dönem -dördüncü cilt hariç- çok önemli bir sorumlusu çok tutarlı yanıtlar vermektedir, böylece sadece bir kötüleme süreci sunmayarak, bu kötülemelere yetkili bir yanıt da vermiş olduk.


Bu cildin bir önemi daha vardır, bu da "Kırklı Yıllar"ın ilk dört cildinde söz edilmeyen 1947-1950 dönemimi kapsamasıdır. Savcı K. Alöç de aslında bu dönemi kişisel anı olarak bilmediği halde genel bilgileri ile fikir yürütmüş, 1953 davası sanığı olan Mihri Belli ise o dönemde yurt dışında olduğu halde, sanığı olduğu davayı ve 1950-1951 dönemini pek iyi bildiği için gerekli bulduğu yanıtı vermiştir.


1953 kök sökme davasının oluşması büyük ölçüde "Kırklı Yıllar" kapsamına girmektedir. Ancak konunun çözümü ve Dava "Ellili Yıllar" dizisinde verilecektir.

Kapat