Sepetim (0) Toplam: 0,00
%28
Oyun ve Oyuncak Müzeleri: Kültürel Miras Aktarımı Oyun ve Oyuncak Müzeleri: Kültürel Miras Aktarımı

Oyun ve Oyuncak Müzeleri: Kültürel Miras Aktarımı

Liste Fiyatı : 29,40
İndirimli Fiyat : 21,17
Kazancınız : 8,23
Taksitli fiyat : 6 x 3,78
9786257002165
539963
Oyun ve Oyuncak Müzeleri: Kültürel Miras Aktarımı
Oyun ve Oyuncak Müzeleri: Kültürel Miras Aktarımı
21.17

Halkbilimin alt alanı olan 'çocuk folkloru' kapsamındaki oyun ve oyuncak müzeleri, kültürel ve etnografik yönüyle halkbilim; öğretim yönüyle eğitim bilimlerinde önemli bir araştırma konusudur. Bu çalışmada hem dünyadaki hem de Türkiye'deki oyun ve oyuncak müzelerinin yapısal analizi yapılmış, halkbilim ve eğitim kuramları açısından kültürel, siyasi, ekonomik ve eğitim işlevleri tartışılmıştır. Aynı zamanda, oyun ve oyuncak müzeleri alan çalışması yapılarak çözümlenmiş ve 'yaşayan kültürel miras (somut olmayan kültürel miras)' perspektifi ile oyun-oyuncak müzelerini birleştiren bir yapı önerilmiştir.


Araştırma sonunda, Türkiye'deki bazı oyun ve oyuncak müzelerinin mevcut durumlarına dair değerlendirme yapılmış, dünyadaki oyun ve oyuncak müzelerinden hareketle çözüm önerileri sunulmuştur. Sonuç olarak da yaşayan kültürel mirasın oyun ve oyuncak müzelerinde aktarılmasının önemi ve hangi yöntemlerle sürdürülebileceği tartışılmıştır.


Bu çalışma Kültür Bilimi, Halkbilim, Türk halkbilimi, Sosyal ve Kültürel Antropoloji, Müzecilik, Eğitim Bilimleri alanlarında çalışanlar; oyun, oyuncak, müze, müzede eğitim, yaşayan kültürel miras ve aktarımı gibi konular ile ilgilenenler için önemli bir kaynak niteliğindedir.

Kapat