Sepetim (0) Toplam: 0,00
%38
Poetika Poetika

Poetika

Liste Fiyatı : 43,20
İndirimli Fiyat : 26,78
Kazancınız : 16,42
Taksitli fiyat : 6 x 4,78
9786258464177
756474
Poetika
Poetika
26.78

Poetika, sanat hakkın­daki görüşlerini bir bütün içerisinde sunan Aristoteles'in şiir sanatı ile ilgili kuramlarını içeren ve tarihte sanat olayını araştıran ilk eserdir, aynı zamanda estetik tarihi yönünden çok önemli bir eserdir. Estetik kavramı kapsa­mında; sanatların karşılaştırılmaları ve tragedya'nın üs­tünlüğünü vurguladığı Poetika, gerçekçiliği ele almasının yanı sıra, yaratıcı düş gücünü de ön plana çıkartmıştır.

Aristoteles nasıl ki genel felsefesinde varolanla­rın dışında bulunan bir idea'nın varlığını kabul et­mezse, aynı şekilde sanat alanında da, Platon'un or­taya attığı "aşkın bir güzellik "idea"sını kabul etmez. Aristoteles'e göre, güzellik "idea"sı var olduğu için güzel bulduğumuz nesnelerle sanat eserleri bir var­lık kazanmıyorlar, tersine sanat eserleri var oldukla­rı içindir ki, güzellik kavramından söz açabiliyoruz.
Poetika, tiyatro sanatı üzerine yazılmış olan eserlerin en önemlilerinden biri olarak kabul edi­lir. Eserde belirtilen sanat tanımı Antik Yunan kla­sik sanatının ayırıcı özelliklerini dile getirir.

Kapat