Sepetim (0) Toplam: 0,00TL
%28
Siyah Ceketli Kadınlar

Siyah Ceketli Kadınlar

Liste Fiyatı : 20,00TL
İndirimli Fiyat : 14,40TL
Kazancınız : 5,60TL
Taksitli fiyat : 6 x 2,57TL
%28
Temin süresi 2 gündür.
9786055223953
701996
Siyah Ceketli Kadınlar
Siyah Ceketli Kadınlar
Payda Yayıncılık
14.40

Hatice Tarkan Doğanay, şiirlerinde Baudelaire'den bu yana uzanan varoluşçu edayı, biraz da kadın kahraman kısvesine bu¨ru¨yerek yaklaşıyor. Öncelikle çalışma tarzında her dizenin içini doldurarak, hakkını vererek yu¨ru¨yen bir tempo gözlenmekte.

Yani şiir kurmasında boş alan bırakmadan, yorgunluk göstermeden direnen bir işçi gibi.

"Her canlı sırtından vurulacaktı" derken; onun çizdiği karanlık portrede, biraz da bilgece bir esinti ile du¨nyaya karşı çıktığını gözlu¨yoruz... Sonunda musalla taşından, her şeyin saçma göru¨nmesine, "mezar taşım dikiliyor yaşarken" misillemesine kadar hepsine uğramadan da geçemiyoruz. Dediğim gibi bir sitem şiiri bu! Umarsız, ama boşuna çırpınmadığını kanıtlamak isteyen kadın tavrıyla. Yaşadığı çukura cesaret göstermek istemi ortada. "Tanrımsertsin ve yıllardır yumuşamadın" derken diğer şairlerden farklı bir noktaya ulaştığı da gözlenebilir.

Kitabın adı kadar dik bir tablo var karşımızda. "Siyah Ceketli Kadınlar" da Doğanay baştan itibaren benden mutlu bir kadın portresi beklemeyin edasında. İçi dolu, ama umudunu kaybetmemiş dizeler, hem de herkesten farklı bir sesle.
Hu¨seyin Peker

Kapat