Sepetim (0) Toplam: 0,00
%26
Türkiye\'de Gıda Sanayi Ürünlerinin Piyasa Yapısı, Türkiye\'de Gıda Sanayi Ürünlerinin Piyasa Yapısı,

Türkiye'de Gıda Sanayi Ürünlerinin Piyasa Yapısı,

Liste Fiyatı : 40,00
İndirimli Fiyat : 29,60
Kazancınız : 10,40
Taksitli fiyat : 6 x 5,28
9786257767897
702049
Türkiye'de Gıda Sanayi Ürünlerinin Piyasa Yapısı,
Türkiye'de Gıda Sanayi Ürünlerinin Piyasa Yapısı,
29.60

Türkiye, ekolojik yapısının uygunluğu nedeniyle önemli bir tarımsal üre­tim potansiyeline sahiptir. Bu potansiyelin değerlendirilmesinde gıda sanayinin önemli bir işlevi bulunmaktadır. Türkiye ekonomisinde gıda sanayinin, hem kat­ma değerin artırılması, hem de geniş bir istihdam yaratılması açısından önemi büyüktür.

Ülkemizin özellikle son yıllarda içine girdiği kriz nedeniyle, ekonomik yapı­sında önemli değişiklikler görülmektedir. Faaliyetine son veren işletmelerin, ya­bancı firmalara satılan veya çeşitli ortaklıklara giden firmaların sayısında önem­li boyutlarda artış söz konusu olmuştur. Aynı üretim dalındaki işletme sayısının azalması, piyasalarda tekelleşme ve oligopolleşmenin artacağı yönünde bir bek­lentiye yol açmaktadır. Diğer sanayi dallarında olduğu gibi, gıda sanayi de bu ge­lişmelerden etkilenmektedir.

Bugün dünyadaki birçok ülkenin ekonomik yapısı ve bu yapı içinde uygula­nan ekonomik politikalar incelendiğinde, sözkonusu piyasalarda tam rekabet sis­teminin işlemediği, oligopolcü ve tekelci yapıların ortaya çıktığı görülmektedir. Bu durum, uygulanan politikalar açısından piyasalarda faaliyette bulunan firma­ların üretim, satış, fiyat ve istihdam politikalarına yönelik davranışlarını açıkla­mada önemli rol oynayan "yoğunlaşma" kavramını gündeme getirmiştir.

Kapat