Sepetim (0) Toplam: 0,00
Yayınlanmamış Bektaşi Fıkraları ve Bektaşi Fıkrala

Yayınlanmamış Bektaşi Fıkraları ve Bektaşi Fıkrala

Liste Fiyatı : 75,00
9786059444170
539524
Yayınlanmamış Bektaşi Fıkraları ve Bektaşi Fıkrala
Yayınlanmamış Bektaşi Fıkraları ve Bektaşi Fıkrala
75.00

Gülmek, Tanrı'nın yalnızca insana lütfettiği çok özel bir şey olmanın dışında diller ve inançlar ne kadar farklı olursa olsun bütün insanların ortak değeridir. Yeri geldiğinde anlatılan bir fıkra o toplulukta bulunan bireylerin duygu dünyalarına tercüman olmakta, ortak noktaları öne çıkararak samimiyeti artırmaya ve barışçıl bir ortama vesile olmaktadır.


Bektaşî fıkraları genellikle sadece güldürmek için anlatılmaz. Anlatılan fıkralar bir hikmeti içerir. Hayatın hakikatini ya öğretir ya da hatırlatır. Bu nedenle Bektaşî fıkralarının fıkralar gurubu içinde ayrı bir yeri vardır. Toplumumuzun her kesimine mal olmuş Bektaşî fıkralarında herkes kendisine ait bir şeyler bulmaktadır.


Bu kitapta zekice söylenmişlerin yanında, hem düşündüren hem de güldüren fıkralara yer vermeye çalıştık. Ana fikir olarak verilmek istenen mesajlarda İslâm inancının temel değerleri ile ilişkisine, tasavvuf ehli kimselerin şiirlerinde benzer konuları nasıl işlediklerine dikkat çekmeye çalıştık.


Ayrıca uzun yıllardır Bektaşî fıkralarını içeren kitaplarda daha önce yayınlanmış olanların tekrarları veya farklı versiyonları olduklarını tespit ettik.


Bu eserimizde öncekilerden ayrıcalıklı olarak yayınlanmışlardan bir kısmına yer verdik. Fakat özellikle hiç yayınlanmamış, yaşanmış veya sözlü gelenekte mevcut fakat yazıya aktarılmamış olan fıkraları yazarak uzun süredir yapılmamış bir çalışmayı okuyucularla buluşturmayı amaçladık.

Kapat