Sepetim (0) Toplam: 0,00
%23
Nadide Bir Goncadır Enginar Nadide Bir Goncadır Enginar

Nadide Bir Goncadır Enginar

Liste Fiyatı : 120,00
İndirimli Fiyat : 92,40
Kazancınız : 27,60
Taksitli fiyat : 6 x 16,48
9789750532276
756056
Nadide Bir Goncadır Enginar
Nadide Bir Goncadır Enginar
92.40

Aslında bir c¸ic¸ek olan enginar hakkında ne biliyoruz? Peki, neredeyse tu¨m medeniyetlerde, mitolojilerde kutsal go¨ru¨len nar hakkında? Domates sosuyla yatıp kalkan İtalyanların domatesle ancak Osmanlı'dan sonra tanıs¸abildiklerini biliyor muydunuz? Sagˆlık ic¸in tehlikeli oldugˆu du¨s¸u¨nu¨ldu¨gˆu¨nden patlıcan ekiminin ve yenmesinin İngiltere'de bir su¨re yasaklandıgˆını? Sırf bir sinegˆin yoklugˆu yu¨zu¨nden incirin her yerde meyve vermedigˆini? Kıtlık zamanı kurtarıcı haline gelen patatesin uzun su¨re s¸ekli s¸emali yu¨zu¨nden mutfaklara giremedigˆini?

Artun Ünsal, Nadide Bir Goncadır Enginar'da meyve ve sebzelerin renkli du¨nyaları arasında keyifli bir yolculuk yapıyor: Etimolojiden ve mitolojiden yararlanarak a^deta bir du¨nya tarihi panoraması sergiliyor, dogˆru bilinen yanlıs¸ları du¨zeltiyor, yepyeni bilgiler sunuyor, aralara lezzetli tarifler serpis¸tiriyor. Ayrıca Tu¨rkiye'de zeytinciligˆe ve zeytinyagˆı u¨retimine de yakından bakıyor. Tu¨m bunların yanında okuru elinden tutup bir c¸ars¸ı pazar turuna c¸ıkararak, gec¸mis¸ten gu¨nu¨mu¨ze buralardaki renga^renk ortamları sergiliyor.

"(...) yiyeceklere dair c¸es¸itli gazetelerde ve dergilerde yayımlanmıs¸ (...) yazılarım da bir araya gelmek ic¸in bir kenarda beni bekleyip duruyordu yıllardır. Sadece onlar mı? Katıldıgˆım c¸es¸itli toplantılarda sundugˆum bildiriler, raporlar da s¸o¨yle bir go¨zden gec¸irilmeyi, genis¸letilip ya da kısaltılıp, sonuc¸ta bir kitap donunda daha kalıcı bir hale gelmeyi de hak ediyorlardı sanırım."

ARTUN ÜNSAL

Kapat