Sepetim (0) Toplam: 0,00
%21
Osmanlı Devleti\'nde Afet Yönetimi ve Depremlerin S Osmanlı Devleti\'nde Afet Yönetimi ve Depremlerin S Osmanlı Devleti\'nde Afet Yönetimi ve Depremlerin S

Osmanlı Devleti'nde Afet Yönetimi ve Depremlerin S

Liste Fiyatı : 200,00
İndirimli Fiyat : 158,00
Kazancınız : 42,00
9786052101070
610367
Osmanlı Devleti'nde Afet Yönetimi ve Depremlerin S
Osmanlı Devleti'nde Afet Yönetimi ve Depremlerin S
158.00

Osmanlı'da Afet Yönetimi ve Sosyo-Ekonomik Etkileri, XIX. yüzyılda yaşanan depremlerin derinlemesine incelenmesinin neticesinde Osmanlı Devleti'nin uygulamış olduğu afet yönetimini ve depremlerin Osmanlı toplumuna sosyo -ekonomik olarak yansımalarını ortaya koymaktadır. Büyük depremler sırasında Osmanlı padişahlarının, İstanbul'daki merkezi hükümeti temsil eden idareciler ile kurumların, mahalli idarenin temsilcileri olan vali, mutasarrıf ve kaymakamların aldıkları tedbirler, bir kaos ortamında ortaya çıkan problemlerle (göç, hırsızlık, karaborsa, yaralıların tedavisi, çadır ve gıda maddelerinin temini vb.) nasıl başa çıkmaya çalıştıkları örneklerle açıklanmaktadır. Ayrıca Osmanlı'da toplumsal dayanışmanın bir örneği olarak, depremzedeler yararına düzenlenen yardım kampanyaları ile sosyal etkinliklere ve Batılı ülkelerin depremzedelere yaptıkları yardımlara değinilerek, bunların hangi amaçlar doğrultusunda da gerçekleştirildiği sorgulanmaktadır.


Depremlerin sonrasında ortaya çıkan olumsuzluklar, Osmanlı'da deprem bilimi, depremler üzerinden Osmanlı toplumundaki afet algısı, Osmanlı'da basının depremin yaralarının sarılması aşamasındaki oynadığı role ve depremler sonrasında yaşanan ilginç olaylar da eserde yer almaktadır.

Kapat