Sepetim (0) Toplam: 0,00
%28
Türk Sosyolog ve Tarihçileri

Türk Sosyolog ve Tarihçileri

Liste Fiyatı : 98,00
İndirimli Fiyat : 70,56
Kazancınız : 27,44
Taksitli fiyat : 6 x 12,58
9786257089838
797600
Türk Sosyolog ve Tarihçileri
Türk Sosyolog ve Tarihçileri
70.56

Sosyolojide ve sosyal teoride dün ya da bugün yoktur. Var olan teorinin kapsamının zamanla genişlemesidir. Sosyolojinin kapsamı genişledikçe gerçek anlamda pek bir şeyin değişmediği de görülecektir. Sosyolog için dün bugündür. Bugünü açıklayabilirsek dünün de açıklanabileceği iddia edilmektedir. İki alanın ortaklığının dün ile bugün arasında kurmaya çalıştıkları ilişkiden doğduğu birçok düşünür tarafından kabul edilmektedir.
Dünün aydınlatılmasıyla bugüne bakan "tarih" ve bugünü açıklayarak dünü bilen bir "Sosyoloji"nin kesişim noktası meydana gelir.
Bu çalışmada tarih ve sosyoloji arasındaki ilişkiyi somut bir biçimde değerlendirmek amacıyla Cumhuriyet Dönemi sosyologları arasında Hilmi Ziya Ülken ve onun öğrencisi olan Cahit Tanyol, tarihçilerden ise; ülkemizde önde gelen ve dünyaca tanınan Halil İnalcık ve onu yakından takip ederek fikirlerinden etkilenen elli yıllık bir dostluk ilişkisi bulunan Kemal Haşim Karpat'ın, belli konulardaki fikirleri karşılaştırılmıştır. Söz konusu isimler ayrı ayrı değerlendirildikten sonra bu isimlerin Türk toplum tarihi ve toplum sorunları hakkındaki düşünceleri açıklanmıştır.

Kapat